Коррупциягә каршы көрәш көне!

2019 елның 9 декабре, дүшәмбе

Коррупциягә каршы көрәш көне

2004 елдан бирле ел саен 9 декабрьдә Халыкара коррупциягә каршы көрәш көне билгеләп үтелә. Бу көнне 2003 елда кул кую өчен БМОның Коррупциягә каршы Конвенциясе ачылды. Россия конвенцияне 2006 елның мартында ратификацияләде.
Коррупциягә каршы көрәш гомумдәүләт бурычы булып тора һәм аны хәл итү хакимиятнең барлык органнарына, оешмаларга һәм ил халкына йөкләнгән.
Россиядә коррупциягә каршы эшчәнлекнең төп бурычлары Россия Федерациясе Президентының 2018 елның 29 июнендәге 378 номерлы Указы белән расланган 2018-2020 елларга коррупциягә каршы торуның милли планы белән билгеләнгән.
Коррупциягә каршы көрәш өлкәсендә законлылыкның торышына анализ ясап билгеләнгәнчә, район прокуратурасы эше хокук тәртибе торышына күзәтчелекнең өстенлекле юнәлешләрендә йогынты ясый. Коррупциягә каршы тору буенча норматив база булдыру, коррупцион хокук бозуларны профилактикалау, шулай ук әлеге өлкәдә закон бозуларны бетерү буенча чаралар күрү прокурор тыкшынуының мөһим нәтиҗәләре булып тора
Агымдагы елда район прокуратурасының төп тырышлыгы ведомствоара хезмәттәшлекнең нәтиҗәлелеген күтәрүгә, дәүләт, муниципаль хезмәт өлкәсендә коррупцион хокук бозуларны ачыклауга, бюджет акчаларын тотуга, шулай ук дәүләт һәм муниципаль хезмәткәрләр тарафыннан аларга йөкләнгән бурычларны, тыюларны һәм чикләүләрне үтәүгә юнәлдерелде.
2019 елда гамәлгә ашырылган чаралар нәтиҗәсендә карала торган өлкәдә 69 закон бозу очрагы ачыкланды, алар буенча законны бозуларны бетерү турында 38 күрсәтмә кертелде, 44 зат дисциплинар җаваплылыкка тартылды.
Бер ҖЧҖ җитәкчесе РФ КоАП 19.29 ст. буенча Коррупциягә каршы көрәш өчен 20 мең сум күләмендә штрафка тартылды-бу комплекслы система, барлык дәүләт органнарының, гражданлык җәмгыяте институтларының һәм гражданнарның уртак эшчәнлеге.
Шул ук вакытта коррупция фактлары турындагы мәгълүматның бик мөһим чыганагы булып гражданнар һәм юридик затларның мөрәҗәгатьләре торды һәм шулай булып кала да, алар шикаятьләрен почта элемтәсе һәм район прокуратурасына шәхси мөрәҗәгатьләр аша гына түгел, ә республика прокуратурасы сайтындагы махсус бүлек аша да җибәрә алалар.
Халыкара коррупциягә каршы көрәш көнен билгеләп үткәндә, без барыбыз да яңа коррупцион хокук бозулар кылуны кисәтү өчен көч куярга тиеш.

Район прокуроры А. Р. Сөләйманов